[ad_1]

Загальна мобілізація військовозобов’язаних до лав ЗСУ, яку Верховна Рада разом із військовим становищем продовжила до 23 серпня. Військкоми самовіддано виконують свої обов’язки на заклик чоловіків від 18 до 60 років, вручаючи повістки в публічних місцях.

Так, днями широкий резонанс набули новин з Одеси, де запрошення до центрів комплектування отримали відпочиваючі на міському пляжі. Де в Україні шукають поповнення для ЗСУ і чи справді можна законно отримати повістку, навіть приймаючи сонячні ванни на березі моря, розбирався «Апостроф».

Вийшов на ринок — отримай повістку

У перші тижні мобілізації повістки українським чоловікам видавалися навіть на блокпостах. Таку практику використовували, наприклад, у Волинській, Львівській областях та інших регіонах України, але пізніше від неї все ж таки відмовилися, адже це створювало додаткові черги та ускладнювало пропуск автомобілів.

Проте військкоми продовжували роздавати повістки у місцях масового скупчення людей. У регіональних ЗМІ з’явилися новини про видачу запрошень до центрів комплектування біля басейну на одній із баз відпочинку на Закарпатті. Знаходили військовозобов’язаних та на пляжах Одеси.

Бензинова криза в країні спровокувала кілометрові черги на АЗС. У ці черги, за повідомленнями користувачів у соцмережах, навідувалися і військкоми, виписуючи повістки автомобілістам.

Не оминули своєю увагою військкоми і ринки. На регіональному каналі Волинської області навіть вийшов сюжет про місцевого мешканця, який прийшов на ринок продавати яйця, а отримав повістку до центру комплектування.

За великим рахунком, скрізь, де можна було зустріти скупчення чоловіків, туди й приходили військкоми: зупинки громадського транспорту, поштові відділення, готелі, робочі місця, черги за гуманітарною допомогою.

Крім того, за словами адвоката Івана Лібермана, повістку можна отримати і на державному кордоні.

«Зараз правоохоронними органами приймаються серйозні рішення щодо тих, хто перебуває за кордоном. Якщо з якихось причин чоловіки від 18 до 60 років повертаються до України, їм одразу ж на кордоні дають вибір: або кримінальне переслідування, або підписання щодо отримання повістки», — каже «Апострофу» Ліберман.

Чи це законно

Чи в правовому полі така рандомна роздача повісток?

У прес-службі сухопутних військ ЗСУ запевняють, що все в рамках права, адже законом не визначено конкретних місць видачі повісток, важливо лише встановити особу того, кому саме вручається запрошення до військкомату. При цьому прикинутися «шлангом», пославшись на те, що забув удома паспорт, і назватися Петром Петренком на врученні повістці не вийде, адже на період дії військового стану у громадян мають бути при собі документи, що засвідчують особу.

Але! Відповідно до закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», має бути 4 черги мобілізації:

— резервісти, колишні військовослужбовці, ветерани АТО та ООС – перша черга;

— резервісти, не покликані в першу хвилю та громадяни, які проходили термінову службу та службу за контрактом – друга черга;

— офіцери запасу та військовозобов’язані, які проходили військову кафедру у своїх вузах – третя черга;

— усі громадяни, які не мають обмежень за віком та станом здоров’я – четверта черга;

Відповідно, повістки мали б видаватися не просто перехожим на вулицях, а військовозобов’язаним, які підпадають під одну з категорій черги. Але для цього треба розуміти: а яка зараз йде черга мобілізації? Кому саме видавати повістки?

За словами начальника управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Романа Горбача, насправді поняття «черги мобілізації» умовне.

«Якщо, за моїми словами, хтось зрозумів, що є якісь розмежовані черги, то їх немає. Спочатку мобілізували резервістів. Потім — інші категорії. Загалом є таке поняття, як черги. Але його можна було б застосовувати, якби була якась підготовка, а тут підготовки не було, була відкрита неоголошена агресія, і тут жодних черг немає», — зазначав Горбач у коментарі ЗМІ.

Таким чином, вручати повістки на пляжах, ринках у чергах не суперечить ні закону, ні логіці загальної мобілізації.

Але! Одержання повістки ще не означає, що запрошену особу обов’язково призовуть до лав ЗСУ.

Відповідно до роз’яснення західного міжрегіонального управління Мін’юсту, є 4 види повісток:

— Повістка, якиа вручається для уточнення облікових даних військовозобов’язаного: сімейний стан, місце роботи, наявність дітей.

«Результатом такої перевірки можуть бути виявлені обставини для звільнення від служби в армії. Крім того, можуть бути встановлені підстави для відстрочення призову», — зазначили в міжрегіональному управлінні Мін’юсту.

— Повістка для проходження лікарської комісії, яка зобов’язує призовника пройти медогляд, з подальшим прийняттям рішення про придатність до служби.

— Повістка-призов на військову службу.

— Мобілізаційне розпорядження.

«Такий вид повістки вручається військовозобов’язаним особам, які пройшли медичну комісію та визнані придатними до несення військової служби. У мобілізаційному розпорядженні має бути зазначено про обов’язок з’явитися до певного призовного пункту протягом 24 годин після оголошення мобілізації», — резюмували у міжрегіональному.

Якщо ж відмовитися від повістки та не прийти у військкомат, то це може бути розцінено як ухилення від призову на військову службу з мобілізації (стаття 336 КК України). А це позбавлення волі терміном від 3 до 5 років.

Утім, за словами Івана Лібермана, якщо звернутися до судової практики, реальних термінів за статтею 336 суди не дають.

«В результаті все приходить до того, що потрібно буде укласти договір про визнання винності. Людина укладає договір, їй за це дають просто штраф близько 3 тисяч гривень. У неї, звичайно, залишається судимість, але реальний термін вона не отримує. А далі з повісткою він все одно йде у військкомат, потім на підготовку і потім воювати. Так відбувається насправді», — пояснив Ліберман.

[ad_2]

Источник: 0382.ua

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *